INTELLIGENS FELNTTEK
2005.06.25. 12:49
II. rsz
INTELLIGENS FELNTTEK
Rvid trtnelmi leleplezs ---------------------------
rdemes rviden ttekinteni, hogyan is kezelte az intelligencit szzadunk.
Az intelligencia plyafutsnak hrom, egymstl lnyegesen eltr szakaszt klnbztethetjk meg.
Az els szakasz a "berobbans" szakasza. Az egsz vilgon mindenki az intelligencirl beszl, de legalbbis beszl az intelligencirl is. Az intelligencia sz a beszdben, a sajtban s a tudomnyokban is lnyegesen gyakrabban fordul el, mint annak eltte. Az intelligencit tesztekkel is mrik. (Legalbbis sokan hiszik, hogy "az intelligencit" mrik az n. intelligencia-tesztekkel.) Ez a mrs azonban hamar sokak szmra kellemetlenn vlik. Mindenki kezd flni, klnsen a vezetk, hogy megmrik az intelligencijukat (intelligenciahnyadosukat, IQ-jukat), s kiderl, hogy sokkal nagyobb az ambcijuk, mint amekkora szerny intelligencijuk alapjn indokolt, ill. jogos lenne.
Az intelligencia szzadunkbeli plyafutsnak msodik szakasza a kikopott divatcikk huzamos lappangsnak a korszaka. Az intelligencia hossz idre kiszorul a kzrdeklds homlokterbl. Csak nhny "szaktuds" foglalkozik vele, gyenge-kzepes rdekldssel. Mivel a vilgpiacon mr nincs keletje, mr nem is akarjk az "intelligenciakutatsok" eredmnyeit kzkinccs tenni. Megelgszenek az Egyeslt llamok piacval, amely tudomnyosan ugyan provincilis egy kiss, de piacnak azrt elg nagy piac ahhoz, hogy biztostsa az intelligencia-tudomny s intelligencia-business tllst.
Ebben az idszakban az intelligencival val foglalkozs belterjes jellegv vlik, s mveli kiss ki is sajttjk azt maguknak. Mr senki sem vitatja, hogy jogosak a kritikk, amik az intelligencia definciit s mrsnek mdjait rik. Egyesek most is egszen mst rtenek intelligencin mint msok, de ez mr senkit sem zavar, emiatt senki sem bnt senkit, rvnyesl az "lni s lni hagyni" elv. Kzmegegyezs alakul ki, nem az intelligencia fogalmra, defincijra, hanem arra vonatkozan, hogy nem fontos a pontos definci, mindenki azt rt intelligencin, amit akar, st mr az sem kvetelmny, hogy ki-ki pontosan megmondja, hogy szmra mit is jelent az intelligencia.
A stagnls vagy alig-fejlds eme szakaszban az intelligencia fogalma kr, "a szaktudomny" derk kpviseli szvs munkval sr kdt fejlesztettek. E tudomnyos kdben az intelligencia fogalma teljesen elvesztette amgy sem tl hatrozott krvonalait, s mindenki ltal rthet, kzzelfoghat kritriumokkal, vagy ha tetszik, viszonytsi alapokkal ("etalonokkal") val megtlhetsgt, megragadhatsgt.
Ennek, a befel fordul, nagymrtkben ncl tudomnyos szemlletmdnak s gyakorlatnak aztn vgkpp az lett az eredmnye, hogy az intelligencia fogalma (az Egyeslt llamokat kivve) teljesen eltnt a mindennapi letbl, hiszen a htkznapok embere csak kzrthet s kzzelfoghat kritriumokkal megragadhat dolgokkal tud mit kezdeni. A mindennapok vilgbl val kiszoruls azonban nmi megknnyebblst is hozott az intelligencia "szaktudsainak". Teljesen nllsodhattak, fggetlenedhettek, mivel senki sem trdtt mr velk, senkihez sem kellett igazodniuk. Zavartalanul kialakthattk, berendezhettk azt a csak sajt maguktl fgg, nagymrtkben belterjes vilgot, amelyben "a szaktudomny" derk kpviselinek mr nem kell attl flnik, hogy valakinek is sikerlhet az "szaktudomnyos" tevkenysgket is nemcsak a "ksrleti szemlyek" teljestmnyeit kzrthet s kzzelfoghat intelligenciakritriumokhoz, vagy ha tetszik, intelligenciaetalonokhoz viszonytva, minsteni. Napjainkra teht nem maradt ms az intelligenciakutats "szaktudomnynak" mrcjl, csak a sajt maga ltal fejlesztett sr kd. Ez azonban nem igen elgti ki azokat, akik magra az intelligencira lennnek kvncsiak, nem pedig a kr srtett misztikus kdre. De ht kvncsi-e mg valaki az intelligencira, vagy a sajt intelligencijra? Szerencsre, igen.
Az intelligencia plyafutsnak legfrissebb, harmadik szakaszban, napjainkban, jra lnkl s szlesedik az rdeklds az intelligencia irnt. Nagy rdekldst s parzs vitkat kivlt knyvek jelennek meg, s mg a napilapok is lehznak egy-egy brt a tmrl. Az biztos, hogy egysgesen elfogadott, megbzhatan mrhet intelligencia-fogalmat mg mindig nem sikerlt kiizzadnia a tudomnynak, gyhogy ma is mindenki azt rt intelligencin, amit akar. (E tren szmottev javuls egyhamar nem is vrhat.) De mra az is bizonyoss vlt, hogy az intelligencia krli kdben van valami, ami rtkes s hasznlhat. Ha valahol kd van, ott persze megjelennek a szlhmosok. Ahol rtk van, ott is. Ahol pedig kd is s rtk is egytt van, ott nyzsgni szoktak a szlhmosok. Az intelligencia plyafutsnak legfrissebb szakaszt a kd, az rtkek, a meglnklt s kiszlesedett rdeklds s a szlhmosok hirtelen elszaporodsa jellemzi.
Most jbl nagyban mrnek, tesztelnek valamit, amit egyesek intelligencinak mondanak, s ez a valami, amit intelligencinak mondanak, annak ellenre, hogy senki sem tudja, hogy mi is az valjban, megint mindenkit rdekel. Az intelligencinak mg mindig nincs pkzlb defincija, de ez mr vgkpp nem fontos. A f az, hogy itt az intelligencia renesznsza. s a tesztek, amikkel pontos definci ide, pontos definci oda, mgiscsak jellemezni lehet valamit, ktsgtelenl megdbbent s nagyon is elgondolkodtat dolgokat mutatnak.
Az intelligencival foglalkoz sikerknyvek s a krlttk fellngolt vitk biztostjk az rdekldst. Pezseg az let. A tmeg, az "egyszer ember", azonban megint csak nem lt tisztn, csak a nagy kavargst tapasztalja. De ht szksgszer-e, hogy ez gy legyen? Nem lehet-e az intelligencit a valsgos, kzzelfoghat dolgok vilgban, kzrthet mdon megragadni? gy, hogy mindenki, "szaktudomnyos segdlet" nlkl, maga is (legalbb hozzvetlegesen) meg tudja llaptani magrl s gyermekeirl, hogy ki hogyan is ll intelligencia dolgban? Ez nem lehetetlen kvnsg.
(Az elemi tisztessg megkveteln, hogy itt mindjrt legalbb nagy vonalakban meghatrozzuk, hogy mi az intelligencia, s legalbb hozzvetleges pontossggal megmondjuk azt is, hogy azt hogyan mrjk. Ennek a ktelessgnknek azonban csak ksbb tudunk eleget tenni. Elbb krl kell jrnunk a tmt, klnben eltvednnk az intelligencit krlvev tudomnyos kdben.)
Az intelligencia cscsai ------------------------
Mindenkit rdekel az intelligencia, de mindenkit legjobban a sajt intelligencija rdekelne. Nagyon gyakran hallunk msok intelligencijt minst megjegyzseket, sajt intelligencink elfogulatlan megtlsben azonban semmi segtsget nem kapunk. Pedig kvncsiak lennnk r, hogy mennyire vagyunk intelligensek, de mg inkbb arra, hogy mit tegynk, intelligencink fejlesztse, kibontakoztatsa rdekben. Tisztn szeretnnk ltni, hogy egyltaln van-e lehetsg arra, hogy valaki intelligensebb vljon, vagy pedig ez remnytelen, mert az intelligencia mindenkinek veleszletett, megmsthatatlan adottsga.
Hogy legyen kvetend pldnk, az emberisg szellemrisait ton-tflen odalltjk elnk, gy, hogy mr mozdulni sem lehet a pldakpektl, s mindenkinek megfjdul a nyaka, mert llandan fel kell nznie valamelyik szellemrisra. Arrl azonban sosem esik sz, hogy hogyan lettek a pldakpl ajnlott szellemrisok szellemrisokk. s ez nagyon gyans. Ha ugyanis szletni kell erre, akkor rtelmetlen a szellemrisokat pldakpl lltani azok el, akik nem annak szlettek. Ha meg nemcsak szletssel, hanem ms mdon is elrhet, hogy valaki szellemris legyen, akkor mirt a szellemrisok szemlyt, mirt nem a szellemriss vls mdjait s lehetsgeit lltjk elnk ton-tflen? Gyans ez bizony, nagyon gyans ...
Abban biztosan mindenki egyetrt, hogy clszer lenne mr nemcsak a cscsokkal, hanem a felfel vezet utakkal is foglalkozni. Hla Istennek, vannnak ilyenek is. Mindenhonnan, minden ember pillanatnyi helytl, s helyzetbl vezet t felfel is.
Hny intelligens ember futkroz az utcn? -----------------------------------------
Ezt a krdst meg kell fogalmaznia annak, aki az intelligencia tmjval komolyan foglalkozik. gy is feltehetjk a krdst, hogy sok vagy kevs intelligens ember van kztnk? s mi magunk, a meznynek mely rszben vagyunk?
Ki kell jelentennk, hogy intelligensnek szletett gyerekek risi tbbsgbl nem lesz intelligens felntt, mgis sokkal tbb intelligens ember futkroz az utcn, mint gondolnnk. (Taln mi is ezek kz tartozunk? Majd kiderl.) Az is igaz azonban, hogy azoknak, akiket a kzvlemny intelligenseknek tart, legfeljebb egytizede vagy mg annyi sem valban intelligens.
Hogyan lehet, hogy sok ember, aki intelligensnek ltszik, mgsem az, s sok ember, aki nem ltszik intelligensnek, mgis az? A vlasz egyszer. Nagyon knny sszetveszteni, s nagyon gyakran ssze is tvesztjk az intelligencit a mveltsggel, s azt hisszk a mvelt emberrl, hogy intelligens, pedig nem mindig az. (A mveltsg is nagy rtk persze, de nem azonos az intelligencival.) Sok ember pedig, aki a ltszat ellenre mgis intelligens (pontosabban, kpes lenne intelligens viselkedsre is), az esetek tlnyom tbbsgben blvnyimds ldozata. Ahelyett, hogy a sajt lba el nzne, magasan a feje fl bmul, bmulja a pldakpl elje lltott szellemrist vagy valami ms blvnyt, s emiatt rendszeresen orra esik. s a rendszeresen orra eskben valban nehz szrevennnk az intelligencit, mg akkor is, ha az megvan. Tny mindenesetre, hogy az let orszgtjn csetl-botl, rendszeresen orra es emberek kztt sokkal tbb kpes megfelel krlmnyek kztt intelligens viselkedsre, mint amennyi a htkznapok szrkesgben is intelligencit sugrzan viselkedik.
Azoknak pedig, akik szeretnk tudni, hogy hol a helyk a meznyben, az intelligensek vagy a nem intelligensek kztt, mindenekeltt meg kell tanulniuk a sajt lbuk el (is) nzni, mikzben jrnak, magyarn meg kell tanulniuk helyesen eligazodni, helyesen tjkozdni. Ha ez sikerlt, akkor mr arra a krdsre is megtalljk a vlaszt, hogy k maguk vajon intelligensek-e vagy nem azok. A vlasz megnyugtat lesz. Az let dolgaiban eligazodni, helyesen tjkozdni kpes ember csak intelligens lehet, mert az intelligencia az ember felsbbrend eligazodsi, tjkozdsi, lnyegmegragadsi kpessge ill. ennek rvnyeslse, megnyilvnulsa. Ez a kpessg mindenkiben megvan. Akiben rvnyesl, azt intelligensnek nevezzk, akiben alig rvnyesl, azt nem tartjuk intelligensnek.
Az egyni intelligencia megtlsnl egymstl elg jl megklnbztethetk a kvetkez csoportok.
- Pszeudointelligens (lintelligens, valjban nem intelligens, de valamilyen okbl els pillanatra annak ltszik, pl. mvelt, vagy tlagosnl lnyegesen jobb a memrija, vagy nagy gyakorlata van valamiben).
- Szemiintelligens (flintelligens, flig intelligens, akinek az intelligencija valamilyen okbl nem rvnyesl teljes mrtkben, minden lethelyzetben).
- Nem intelligens.
- Intelligens.
(A szemiintelligensek kztt van egy rdekes csoport. Ebbe azok tartoznak, akiknek intelligencija elg fejlett ugyan, de valamilyen okbl, vagy okokbl "nem hasznljk". Ezek nem vakok, de be van ktve a szemk, vagy csukott szemmel jrnak, s ezt nagyon megszoktk.)
Hov bjtak az intelligens emberek? -----------------------------------
A tanulsnak knny s hatsos mdja az utnzs, a plda utn val tanuls. J lenne keresni egy intelligens embert, s utnozni viselkedst. Nem lesz azonban knny dolga annak, aki az intelligens viselkedst egy intelligens embertl szeretn ellesni. Meg kell hagyni, valban ritkn tallkozhatunk intelligens emberekkel, akiket kvethetnnk. gy tnik, mintha az intelligens emberek elbjtak volna valahov, s hiba keressk ket. Kibrndt hallgatni s olvasni pl. a Nobel djasok semmitmond nyilatkozatait, az akadmik tagjainak res frzisait, a tudlkos professzorokat, a mindent megmagyarz pszicholgusokat. Amit ma mondanak, holnapra majdnem mind meg lesz cfolva. Mg mveltsget sem igen tudunk ellesni tlk, nemhogy intelligencit. A lbunk el nzst, az orra essek nlkli jrst azonban a magunk erejbl, teljesen nllan is megtanulhatjuk, csak fegyelmezettsg kell hozz. Nem kell mst tennnk, mint rszoktatni magunkat arra, hogy mindenbl, amibl csak tudunk, vonjunk le minden hasznosthat tanulsgot, s knyszertsk magunkat a levont tanulsgok hasznostsra. Mg ha az intelligens emberek el is bjtak valahov (biztos megvan az okuk erre), az intelligencia, azaz a minden emberben meglev felsbbrend eligazodsi, tjkozdsi, lnyegmegragadsi kpessg nem bjt el, mindenkinek a keze gyben van, csak lni kell vele (ez persze nem mindig knny).
Kezdjnk teht tjkozdni! ---------------------------
ttekints, eligazods, helyes tjkozds nlkl semmiben sem vihetjk sokra, ezek birtokban azonban a maximumot rhetjk el, amit a lehetsgek egyltaln megengednek szmunkra.
Az ttekints, eligazods, helyes tjkozds nlklzhetetlen eleme a helyes megklnbztets, azaz, hogy az ppen fontos szempontokbl klnbzket klnbzknt kezeljnk, a nem klnbzket pedig nem klnbzknt. Az intelligens s a nem intelligens nyilvn klnbzik egymstl. Mikben klnbzik az intelligens viselkeds a nem intelligenstl? Hibkban, hinyokban, mulasztsokban. Ha minden hibt, hinyt, mulasztst sikerlt kizrnunk, akkor viselkedsnk intelligens viselkeds lesz. gy, mg ha nincsenek is intelligens emberek a krnkben, akikrl le lehetne msolni az intelligens viselkedst, a mindentt bsgesen megfigyelhet hibk, hinyok, mulasztsok alkalmasak arra, hogy pontosan megllaptsuk, hogy mikben klnbzik az intelligens viselkeds a nem intelligenstl.
Mindenki szerkeszthet magnak teszteket ---------------------------------------
Ha kvncsiak vagyunk r, hogy valami milyen nehz, mekkora "a tmege", a krdsre egy mrleg segtsgvel felelhetnk. A vlaszt szabvnyosan kilogrammokban szoktuk megadni. Hasonl mdon, valamilyen mreszkz ignybevtelvel szoktunk felelni az olyan krdsekre, hogy valami milyen hossz, mekkora az elektromos ellenllsa stb. A vlaszt ilyenkor mterben, ohmban stb. szoktuk megadni. Ha kvncsiak vagyunk r, hogy egy embernek mennyi a vrnyomsa, akkor megmrjk ... Az effle pldkat hosszan sorolhatnnk, gy tnik, hogy ha valamilyen jellemzre, valamilyen tulajdonsgra kvncsiak vagyunk, akkor nem kell mst tennnk, mint elkapni valamilyen mreszkzt s elvgezni a mrst. Ez azonban csak ltszat, mert nem mindenre van mreszkznk.
Egy nagyon egyszer plda! --------------------------
Ha nem arra vagyunk kvncsiak, hogy egy embernek mennyi a vrnyomsa, hanem arra, hogy "milyen ers", akkor mit mrjnk?
Megmrhetjk pldul
- karizmnak krmrett (centimterben), - azt, hogy mekkora tvot kpes futni 1 perc alatt (mterben), - azt, hogy mekkora tvot kpes szni 1 perc alatt (mterben), (mindegy, hogy hogyan!?), - azt, hogy mennyi szenet tud felhordani az els emeletre 1 ra alatt (mzsban).
Adjuk ssze a szmokat, s az sszeget nyilvntsuk a szban forg szemly erssgt jellemz szmnak! Nem mst csinltunk ezzel, mint alkottunk egy "tesztet", amellyel el lehet dnteni, hogy ki milyen ers. Eljrsunkat persze nem mindenki fogadja majd el. Ellenfeleink a tbb-kevsb megalapozott ellenvetsek tmegt fogjk felhozni. Megkrdezik pldul, hogy mirt hagytuk ki a hegynek felfel futst, s mirt nem eleven borjkat kell a msodik emeletre felvinni, az ugyanis sokkal jobban mutatja valakinek az erejt, hiszen a rgkapl borjt cipels kzben mg le is kell fogni, hogy ne rgkapljon.
Lssunk egy msik pldt! -------------------------
Arra vagyunk kvncsiak, hogy ki milyen j hziasszony. Mit mrjnk?
- Azt, hogy milyen jl fz? - Azt, hogy milyen jl ltja el gyermekeit? - Azt, hogy milyen jl ltja el frjt? - Azt, hogy mennyire rendes? - Azt, hogy mennyire tiszta?
Hogyan mrjk ezeket? Mrs helyett pontozst is alkalmazhatunk, iskolai jegyeket is adhatunk. A legrosszabb jegy legyen 1 pont, a legjobb 5 pont!
Osztlyozzuk teht a hziasszonyt!
- fzs, - gyermekek elltsa, - frje elltsa, - rendessg, - tisztasg
"tantrgyakbl"!
Adjuk ssze az osztlyzatokat, s mint elbb, az sszeget nyilvntsuk "a hziasszonyi alkalmassg" mrszmnak! Ezzel a szmmal jellemezni lehet, hogy ki milyen j hziasszony. Nyilvnval persze, hogy ms tantrgyakat is vlaszthattunk volna, s ms pontozsi rendszert is alkalmazhattunk volna, s ugyanaz a hziasszony ms-ms tantrgyrendszer s pontozsi rendszer szerint megtlve egszen klnbz teljestmnynek bizonyulhat. Az is rezhet azonban, hogy ezzel a mdszerrel tudunk szerkeszteni olyan mrszmot, amellyel mr elg jl jellemezni lehet, hogy ki milyen j hziasszony.
s most jn a lnyeg. Mit csinljunk, ha arra vagyunk kvncsiak, hogy ki mennyire intelligens? Mindenkppen el kell menni egy pszicholgushoz, s fizetni kell rte, hogy egy "intelligenciateszttel" megllaptsa, hogy mennyire vagyunk intelligensek?
Mi magunk is (elg pontosan) meg tudjuk mondani valakirl, hogy mennyire j hziasszony. maga is elg jl el tudja vgezni a sajt minstst. Nem lehetne ugyanezt megtenni az intelligencival is? Dehogyisnem. Nincs szksg msra, mint gyesen kivlasztani a brlati szempontokat ("tantrgyakat"), s gyesen megllaptani hozzjuk a pontozsi mdszert.
Ki intelligens? Ki nem az? Ki mennyire az vagy nem az? ------------------------------------------------------
Volt mr sz rla, hogy mikben klnbzik az intelligens viselkeds a nem intelligenstl. Hibkban, hinyokban, mulasztsokban. Ha minden hibt, hinyt, mulasztst sikerlt kizrnunk, akkor viselkedsnk intelligens viselkeds lesz.
Mik teht a nem intelligens viselkeds tipikus hibi? (Amiknek elkvetse jellemz a nem intelligens viselkedsre, amiket brlati szempontokknt is hasznlhatunk az intelligens s a nem intelligens viselkeds megklnbztetsnl?) A legjellemzbb, leglnyegesebb hibk a kvetkezk.
A nem intelligens:
- Nem helyesen veszi figyelembe a lehetsgeket (pl. lnyeges lehetsgeket nem vesz figyelembe, nem ltez lehetsgeket ltezknt kezel). - Nem helyesen rtkeli a lehetsgeket (pl. elnysnek minst htrnyos, vagy nem ltez lehetsgeket, htrnyosnak minst elnys lehetsgeket). - Vlasztsnl nem egy legrtkesebb (viselkedsi) lehetsget vlaszt. - Ha jl vlasztott, nem valstja meg a kivlasztott legrtkesebb viselkedsi lehetsget, st esetleg meg sem kezdi a megvalstst. - Nem vgez ellenrzseket, vagy ha vgez, nem minden szksges szempontbl s mdon vgzi.
*
- Nem helyesen llaptja meg, hogy letben, feladataiban miknek s mi szerepe van vagy lehet. - Nem helyesen veszi figyelembe, a fontos szerep tnyezk jellemzit, tulajdonsgait. - Nem helyesen veszi figyelembe, a viszonyokat, kapcsolatokat, sszefggseket, vonatkozsokat. - Nem helyesen kezeli, azokat az llapotokat, helyzeteket, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet. - Nem helyesen veszi figyelembe, nem gy hasznlja, azokat a mveleteket s mveletvgzket amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet. - Nem helyesen veszi figyelembe, nem gy kezeli, azokat a folyamatokat, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet.
*
- Nem, vagy nem helyesen ksri figyelemmel az ignyek s a lehetsgek alakulst, - Nem, vagy nem helyesen rtkeli az ignyeket s a lehetsgeket, s ezek alakulst, - Nem, vagy nem helyesen tudatostja s fogadja el, hogy mikrl kell s lehet lemondani, miknek a fejben. - Nem, a legrtkesebb ignykielgtsi folyamatok megvalsulsa rdekben alaktja az ignyeket s a lehetsgeket. - Nem, vagy nem helyesen gondoskodik az elksztsrl, a felkszlsrl. - Nem, vagy nem helyesen gondoskodik a hozzvalkrl (pl. a fontos dolgokra nem hagy elg idt, nem biztost elg pnzt, energit, figyelmet). - Nem, vagy nem helyesen gondoskodik a szksges tartalkokrl. - Nem, vagy nem helyesen kezeli a tbbleteket s a hinyokat,nem helyesen oldja meg az elosztsi feladatokat. - Nem, vagy nem helyesen gondoskodik az okok elemzsrl, a kvetkezmnyek kezelsrl, a tanulsgok levonsrl.
Ilyen teht a nem intelligens viselkeds ember. A felsorolt hibkbl knnyen megfogalmazhatjuk azokat a "tantrgyakat" is, amelyekbl az intelligens ember, "az let iskoljban" ltalban jl vizsgzik. Ezek a kvetkezk.
- Lehetsgek figyelembevtele - Lehetsgek rtkelse - Vlaszts, dnts - Megvalsts - Ellenrzs - Szereplk, szerepek figyelembevtele s kezelse - Jellemzs, (tulajdonsgok figyelembevtele s kezelse) - Viszonyok, kapcsolatok, sszefggsek, vonatkozsok figyelembevtele s kezelse - llapotok, helyzetek figyelembevtele s kezelse - Mveletek s mveletvgzk figyelembevtele s kezelse - Folyamatok figyelembevtele s kezelse - Ignyek s lehetsgek alakulsnak figyelemmel ksrse - Ignyek s lehetsgek alakulsnak rtkelse - Lemonds tudatostsa s elfogadsa - Igny- s a lehetsgalakts - Elkszts, felkszls - Hozzvalkrl val gondoskods - Szksges tartalkokrl val gondoskods - Eloszts, tbblet- s hinykezels - Okok elemzse, kvetkezmnyek kezelse, tanulsgok levonsa
Ezek teht azok a tantrgyak, amelyekbl az intelligens ember "az let iskoljban" llandan jelesre vizsgzik.
(Termszetesen mint minden nzponttl fgg dolgon, ezen a felsorolson is lehet vitatkozni. Persze inkbb csak gy, hogy valaki bvteni akarja a "tantrgyak" listjt. Mivel azonban az esetleges indokolt bvtst senki sem gtolja, a vitnak nem sok rtelme lenne.)
Mik az intelligencia kzzelfoghat, mindenki ltal vilgosan ------------------------------------------------------------ megllapthat ismertetjegyei? -------------------------------
Az intelligencia kzzelfoghat, mindenki ltal vilgosan megllapthat ismertetjegyei lnyegben azok, amik az "intelligenciatantrgyakbl" val jeles eredmnyt biztostjk. Teht az, ha valaki
- helyesen veszi figyelembe a lehetsgeket, - helyesen rtkeli a lehetsgeket, - mindig egy legrtkesebb viselkedsi lehetsget vlaszt, - megvalstja a kivlasztott legrtkesebb viselkedsi lehetsget, de legalbbis megkezdi a megvalstst, (s addig folytatja, amg valami elre nem ltott akadly meg nem histja a folytatst), - ellenrzseket vgez, minden szksges alkalommal, szempontbl s mdon, - fontossguknak megfelelen, s helyesen veszi figyelembe, gy kezeli, hasznlja, ill. alkalmazza azokat, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - fontossguknak megfelelen, s helyesen veszi figyelembe, gy kezeli, hasznlja, ill. alkalmazza azoknak a jellemzit, tulajdonsgait, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, s ezek szerepeit, helyesen vgzi a jellemzst, - fontossguknak megfelelen, s helyesen veszi figyelembe, gy kezeli, hasznlja, ill. alkalmazza azokat a viszonyokat, kapcsolatokat, sszefggseket, vonatkozsokat, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - fontossguknak megfelelen, s helyesen veszi figyelembe, gy kezeli, hasznlja, ill. alkalmazza azokat az llapotokat, helyzeteket, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - fontossguknak megfelelen, s helyesen veszi figyelembe, gy kezeli, hasznlja, ill. alkalmazza azokat a mveleteket s mveletvgzket, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - fontossguknak megfelelen, s helyesen veszi figyelembe, gy kezeli, hasznlja, ill. alkalmazza azokat a folyamatokat, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - helyesen ksri figyelemmel az ignyek s a lehetsgek alakulst, - helyesen rtkeli az ignyeket s a lehetsgeket s ezek alakulst, - tudatostja s elfogadja, hogy mikrl kell s lehet lemondani, miknek a fejben, - gy alaktja az ignyeket s a lehetsgeket, hogy a legrtkesebb ignykielgtsi folyamatok valsulhassanak meg, - helyesen gondoskodik az elksztsrl, a felkszlsrl, - helyesen gondoskodik a hozzvalkrl, - helyesen gondoskodik a szksges tartalkokrl, - helyesen kezeli a hinyokat s a tbbleteket, helyesen oldja meg az elosztsi feladatokat, - helyesen gondoskodik az okok elemzsrl, a kvetkezmnyek kezelsrl, a tanulsgok levonsrl.
Mit csinljon az a felntt, aki szeretn az intelligencija ----------------------------------------------------------- rvnyeslst akadlyoz korltokat felszmolni? -------------------------------------------------
Az intelligencia hatrozott s biztos jele, ha valaki szreveszi s tudatostja a hibkat, amiket elkvetett s azok okait is. Aki szeretn az intelligencija rvnyeslst akadlyoz korltokat felszmolni, annak nem kell mst tennie, mint fegyelmezetten gyakorolni az "intelligenciatantrgyakat". Teht
- mindig (helyesen) vegye figyelembe a lehetsgeket, - mindig (helyesen) rtkelje a lehetsgeket, (az intelligens tbb lehetsget szokott figyelembe venni, s azokat krltekintbben szokta rtkelni), - mindig egy legrtkesebb viselkedsi lehetsget vlasszon, - (helyesen s idben) valstsa meg a kivlasztott legrtkesebb viselkedsi lehetsget, ne legyen hebehurgya, de slt galambra se vrjon, - vgezzen ellenrzseket, minden szksges szempontbl s mdon, - fontossguknak megfelelen, s helyesen vegye figyelembe, gy kezelje, hasznlja, ill. alkalmazza azokat, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, s ezek szerepeit, - fontossguknak megfelelen, s helyesen vegye figyelembe, gy kezelje, hasznlja, ill. alkalmazza azoknak a jellemzit, tulajdonsgait, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - fontossguknak megfelelen, s helyesen vegye figyelembe, gy kezelje, hasznlja, ill. alkalmazza azokat a viszonyokat, kapcsolatokat, sszefggseket, vonatkozsokat, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - fontossguknak megfelelen, s helyesen vegye figyelembe, gy kezelje, hasznlja, ill. alkalmazza azokat az llapotokat, helyzeteket, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - fontossguknak megfelelen, s helyesen vegye figyelembe, gy kezelje, hasznlja, ill. alkalmazza azokat a mveleteket s mveletvgzket, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - fontossguknak megfelelen, s helyesen vegye figyelembe, gy kezelje, hasznlja, ill. alkalmazza azokat a folyamatokat, amiknek letben, feladataiban szerepe van vagy lehet, - (helyesen) ksrje figyelemmel az ignyek s a lehetsgek alakulst, - (helyesen) rtkelje az ignyeket s a lehetsgeket s ezek alakulst, - tudatostsa s fogadja el, hogy mikrl kell s lehet lemondani, miknek a fejben, - gy alaktsa az ignyeket s a lehetsgeket, hogy a legrtkesebb ignykielgtsi folyamatok valsulhassanak meg, - (helyesen) gondoskodjon az elksztsrl, a felkszlsrl, - (helyesen) gondoskodjon a hozzvalkrl, - (helyesen) gondoskodjon a szksges tartalkokrl, - (helyesen) kezelje a hinyokat s tbbleteket, helyesen vgezze az elosztsi mveleteket, - (helyesen) gondoskodjon az okok elemzsrl, a kvetkezmnyek kezelsrl, a tanulsgok levonsrl.
Az olvasnak biztosan feltnt, hogy most harmadszor ismteljk el ugyanazt a listt, ms megfogalmazsban. Ez nem vletlen. Nyomatkosan hangslyozni kell, hogy az intelligens viselkedshez az "intelligenciatantrgyak" kvetelmnyeit llandan szem eltt kell tartanunk. Ahhoz pedig, hogy szem eltt tartsunk valamit, azt tudnunk is kell. A tudshoz pedig meg kell tanulnunk, amit tudni akarunk. A klnbz szempontbl vgzett hromszori felsorolssal a megtanulst is el akartuk segteni. Ha tehettk volna, mg tbbszr is elismteltk volna a kvetelmnyeket. Pldul a llektani okokbl nagyon hasznos egyes szm els szemlyben fogalmazva, a kvetkez mdon.
- Mindig helyesen veszem figyelembe a lehetsgeket. - Mindig helyesen rtkelem a lehetsgeket. - Mindig egy legrtkesebb viselkedsi lehetsget vlasztok.
Az olvasra hagyjuk a folytatst, azzal a feladattal megtoldva, hogy vegye szmba s rjon egy kis dolgozatot arrl, hogy mi haszon szrmazhat ugyanannak a dolognak klnbz szempontokbl val ismtelt szemgyrevtelbl.
Mi kell mg az intelligencink rvnyeslshez? ------------------------------------------------
Lttuk, hogy mindenki sajt maga is megllapthatja magrl, vagy msokrl, hogy mennyire intelligens. Nem kell mst tennie mint sorra vennie a "Lehetsgfigyelembevtel", a "Lehetsgrtkels", a "Vlaszts", a "Megvalsts", az "Ellenrzs", s a tbbi "intelligenciatantrgyat", s ezek szerint osztlyozni, pontozni sajt magt, vagy azt a szemlyt, akinek intelligencijt meg akarja becslni.
Az is nyilvnval, hogy magunk s gyermekeink intelligencijnak fejlesztshez nlklzhetetlen, hogy az "intelligenciatantrgyakat" gyakoroljuk, ill. gyakoroltassuk. Termszetes azonban felvetni azt a krdst is, hogy ez elg-e az intelligenciakibontakozs elsegtshez.
Ha azt tapasztaljuk, hogy valami nem megy, annak oka van. sszerbb dolog megkeresni az okokat s kikszblni azokat, mint tovbb erlkdni. Rengetegszer tapasztaljuk, hogy intelligencink valamilyen ok miatt mintha megbnult volna. Utna meg jbl jl mkdik. Mik lehetnek ennek a jelensgnek az okai?
Az egyik ok testi. Kznsges fradtsg, vagy tpllkozshiny, esetleg betegsg. A msik ok lelki. Lelki feszltsgek, zavarok teljesen megbnthatjk intelligencink mkdst. Az is igaz, hogy ha valaki lelkileg rendben van, annak intelligencija "olajozottan" szokott mkdni. Aki sikert akar, annak az "intelligenciatantrgyakat" ki kell mg egsztenie kt tantrggyal. Ezek a
- testi karbantarts s a - lelki karbantarts
nlklzhetetlenl fontos tantrgyai.
A testi s a lelki karbantarts -------------------------------
Rgen iskolai tantrgy volt az "egszsgtan". Ma nem az. Ezrt nem mindenki tudja, hogy testi egszsge rendbentartsval, hogyan kell foglalkozni, pedig erre is szksg van intelligencink fejlesztse s rvnyestse rdekben.
A lelki egszsg karbantartsval sem nagyon trdnk manapsg. Pedig ez egyszerbb, mint a testi egszsg karbantartsa (de nem mindig knny dolog). Nem kell mst tenni, mint jtulajdonsgokat gyakorolni, a rosszakrl meg leszokni.
Lssunk pldkat! J pldul, ha valaki
- ldozatksz, - btor (de nem feleltlenl vakmer), - becsletes, - belt, - bks, - boldog, - blcs, - ders, - egyenes, - egysges, - elgedett, - elfogulatlan, - elrelt, - erklcss, - ershit, - ber, - rtelmesen l, - "szre trt" (levonta kudarcaibl a helyes kvetkeztetseket, s teljes odaadssal, elszntsggal li a helyes letet), - fejld, - felelssgtud, - felszabadult, - figyelmes, - gondos, - gondolkod, - hlsszv, - haza- s kzssgszeret, - helyt, hivatst megtallt, - helyes tudat, - helyn lev (fizikailag s lelkileg mindig ott van ahol helyes, nem kujtorog, kvlyog ide-oda), - hsies, - hsges, - igaz, - irgalmas, - j, - jindulat, - j kedly, - jra elsznt, - kszsges, - kitart, - komoly, - lelkiismeretes, - lendletes, - lnyeglt, - magra tallt, - megbocst, - megfontolt, - mly rzs, - munkaszeret, - nagyvonal, - nyugodt, - okos, - nfegyelmez, - rmteli, - sszeszedett, - pontos, - rendezett, - rendszeret, - segtksz, - serny, - szerny (de nem szolgalelk), - szeretetteljes, - szorgalmas, - takarkos, - tanul belltottsg (nem tekinti magt befejezettnek, llandan gyakorol, fejleszti magt), - tiszta, - transzcendens rtkeket tisztel, szeret, - trelmes, stb.
Mik rtanak az intelligencia rvnyeslsnek? ----------------------------------------------
A helyes letvezetsben mindig egyidejleg kell figyelni azokra is, amiket el akarunk rni, de azokra is, amiket el akarunk kerlni. Intelligencink rvnyeslst gtl olyan llapotokat, mint pldul a kvetkezk, kerlnnk kell.
- aggodalom, - lnoksg, - bossz(vgy), - dicsekvs, - gg, - gyllet, - elgedetlenkeds, - elkeseredettsg, - fegyelmezetlensg, - feleltlensg, - felletessg, - feszltsg, - fkevesztettsg, - flelem, - fltkenysg, - fukarsg, - gyvasg, - harag, - ingerltsg, - irigysg, - kapkods, - kbasg, - kesersg, - kettslelksg, - kicsinyessg, - kiszolgltatottsg, - lehangoltsg, kedvetlensg - lhasg, - megosztottsg, - nyugtalankods, - nlltlansg, - nimdat, - nmarcangols, - nsajnlat, - nzs, - pazarls, - piszkossg, - rendetlensg, - restsg, - rosszkedv, - svrgs, - szeretetlensg, - szertelensg, - sztszrtsg, - szomorsg, - szorongs, - tehetetlenkeds, - tohonyasg, - trelmetlensg.
Nagyon hasznos szem eltt tartanunk az intelligencia s a jkedly kzti sszefggst. A jkedly nagyrszt intelligencia krdse. Az intelligencia hat a kedlyre. A jkedly hat az intelligencia rvnyeslsre. (A jkedlyt sose tvesszk ssze a j hangulattal, se a lha vihogssal, se a feleltlen szrakozssal!)
Gyakorlati, technikai krdsek ------------------------------
Az intelligencit klnfle krdvek kitltsvel s feladvnyok megoldsval szoktk vizsglni s mrni. Az a szemly aki tudni szeretn, hogy mennyire intelligens elmegy egy pszicholgushoz, kifizeti a vizsglat rt, a pszicholgus pedig kzli vele, hogy mennyire intelligens.
Van aki ennyivel meg is elgszik. Mit csinljanak azonban azok az emberek, akik ignyesebbek, s az intelligenciavizsglat eredmnytl fggen, vagy attl fggetlenl, szeretnnek vrl-vre intelligensebbek lenni, szeretnk, ha intelligencijuk vrl-vre egyre jobban kibontakozna. Oldjanak meg taln minl tbb olyan feladvnyt, amilyenekkel az intelligencia tesztekben tallkoztak, hogy amikor legkzelebb elmennek intelligencijukat megmretni, akkor intelligensebbeknek bizonyuljanak? Ugye ezt senki sem tartan komoly dolognak? Pedig a "tudomny" ma csak ezt az egyetlen komolytalan lehetsget knlja azoknak, akik szeretnnek gy munklkodni intelligencijuk kibontakoztatsn, hogy intelligencijuk fejlettsgt idrl-idre szmszeren jellemezve is ellenrizni kvnjk.
Nyilvnval, hogy gyakorlati szempontbl csak az lehet j intelligenciamrsi mdszer, amellyel egy szemly intelligencijt sajt maga, vagy t jl ismer ms szemlyek is megbzhatan megtlhetik, mgpedig korltlan gyakorisggal.
Egy ilyen egyszer s knnyen hasznlhat intelligenciamrsi mdszert ajnlunk a kvetkezkben, amely gy alkot szmszer rtktletet, hogy megbecsli az intelligens viselkeds minden lnyeges alkotelemnek rvnyeslst, s ezt kzvetlenl teszi, nem pedig a feladvnymegold kszsg olyan kzvetett s vitathat eredmnyeire tmaszkodva, melyekben mr az is bizonytalan, hogy az intelligens viselkeds minden lnyeges alkoteleme szerephez jut-e egyltaln.
Sajt intelligencink szmszer megbecslshez vegyk sorra a "Mik az intelligencia kzzelfoghat, mindenki ltal vilgosan megllapthat ismertetjegyei?" cm rsz listjnak megllaptsait a testi s lelki karbantartsi kvetelmnyekkel kiegsztve. Osztlyozzuk magunkat e 22 szempont szerint, az iskolban szoksos mdon!
Ha valakinek a jegyei kztt egyetlen elgtelen (1) is elfordul, akkor intelligencija elgtelen (1). Ha a jegyek kztt elfordul az elgsges (2), de elgtelen jegy nincs, akkor az intelligencia elgsges (2). Ha sem elgtelen sem elgsges jegy nem fordul el, akkor
66...76 sszpontszmnl az intelligencia kzepes (3), 77...87 sszpontszmnl az intelligencia j (4), 88...98 sszpontszmnl az intelligencia kivl (5), 99...110 sszpontszmnl a szban forg szemly zsenilis ("hiperintelligens").
Mi van a lexikonokban? ----------------------
Az intelligencia fogalmval s mrsvel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati problmk megtrgyalsnak vgre rve, nem lenne ill tovbb halogatni azt a krdst, aminek tisztzsval kellett volna kezdeni munklkodsunkat, hogy t.i. mi is az intelligencia tulajdonkpp.
A lexikonokban az intelligencia cmsznl ltalban olyasflket tallunk, mint
- rtelem, sz, felfogkpessg, rtelmessg, - mveltsg, egyni kultra, - rtelmisg (mint trsadalmi rteg).
Az intelligens pedig azt jelentheti, hogy valaki
- rtelmes, eszes, - mvelt, - megrt, belt.
Lexikonokban ltalban hiba keresnk egyrtelm meghatrozst az intelligencira.
A llektan tudomnyhoz is hiba fordulunk vilgos s gyakorlatban is hasznlhat intelligenciadefinci ignyvel. A llektan tudomnya mvelinek (bevallottan) nem f trekvse, hogy pontos defincirl gondoskodjanak. gy kerlik meg a krdst, hogy "az intelligencia az, amit intelligenciatesztekkel mrnk". (gy hangzik ez, mintha azt mondannk, hogy hmrsklet az, amit hmrvel mrnk.) Ez ugyan tbb a semminl, de csak szksgmegolds, amely kielgtetlenl hagyja a gondolkod embert.
Az igazi gondolkods nem szksgmegoldsok sszeeszkblst, st mg csak nem is szigoran logikus lpsek egymsutnjt jelenti, amit valahny lps utn valamilyen okbl abba szoktak hagyni, hanem az igazi gondolkods a teljes igazsg elrsre val trekvs, amit a teljes igazsg elrse eltt nem szabad abbahagyni.
Az intelligencira vonatkoz legfontosabb igazsg az lenne, hogy mi is tulajdonkpp az intelligencia. Ennek az igazsgnak mg nem vagyunk minden rszletre vonatkozan teljesen a birtokban, de nyugodtan leszgezhetjk, hogy az intelligencia egy kpessg, az let dolgaiban val eligazods, helyesen tjkozds kpessge. Az intelligencia az ember felsbbrend eligazodsi, tjkozdsi, lnyeg- s problmamegragadsi valamint problmamegoldsi kpessge ill. ennek rvnyeslse, megnyilvnulsa. Ez a kpessg mint mr hangoztattuk mindenkiben megvan. Akiben rvnyesl, azt intelligensnek nevezzk, akiben alig rvnyesl, azt nem tartjuk intelligensnek.
Az let feladatmegoldsok, problmamegoldsok folyamata. Mindenki rzkeli a problmk szortst, mindenki rzkeli s szenvedi a problmk megltbl ered kellemetlensgeket. Van aki csak rzkeli s csak szenvedi, vannak azonban olyanok is, akik nemcsak rzkelik s szenvedik a problmk megltbl ered kellemetlensgeket, hanem magukat a problmkat is kpesek megltni, megragadni s meg is oldani. Ezek az intelligens emberek.
|